- akce již proběhla.
August Förster, Tomáš Hostýnek & Ewa Pankowska
(Středa) 24. 5. 2023 | 19.00 – 20.30
Na programu cyklu August Förster a klavírní moderna jsou klavírní skladby 20. a 21. století. Tento první koncert bude mít dokonce zadání ještě více specifikované, a to představení u nás málo známé hudby polské. Vedle skladeb polských autorů Tadeusze Joteyki a Karola Szymanowského se můžeme těšit na české klasiky Jaroslava Ježka, Vítězslava Nováka a Jindřicha Jindřicha a na autory současné Tomáše Karpíška a Jiřího Laburdu.
Pro letošní rok připravila Městská knihovna Klatovy cyklus klavírních koncertů, které spojuje hned několik aspektů. Tím prvním jsou již samotní interpreti. Každý z klavíristů si k sobě na část programu pozve dalšího hudebního partnera. Těšit se tak můžeme na spojení zvuku klavíru se zpěvem, violoncellem nebo hobojem.
Koncerty spolu souvisejí také výběrem klavírní tvorby moderní a soudobé. Ta je pozoruhodně bohatá a zároveň ne dobře známá. Rozhodně není třeba se obávat hudebních večerů plných disharmonických experimentů, protože moderní klavírní tvorba je nesmírně zvukomalebná. Podmanivost tohoto zvukového světa nám v refektáři přiblíží významní klavíristé a klavíristky současné scény, jejichž hudební vzdělání a úspěchy v soutěžích i na pódiích jsou zárukou nevšedního zážitku.
Cyklus je finančně podpořen Plzeňským krajem.
Tomáš Hostýnek je absolventem Konzervatoře Plzeň ve třídě Petra Nováka, vysokoškolským pedagogem na Katedře anglického jazyka a literatury Fakulty filozofické ZČU a učitelem hry na klavír na ZUŠ T. Brzkové v Plzni. V roce 2014 získal 1. cenu v celostátním kole soutěže ZUŠ hry na klavír v Praze a v témže roce postoupil mezi semifinalisty 2. ročníku mezinárodní soutěže Pianista roku. Po účasti na soutěžích v Paříži a Římě přivezl v letech 2016, 2017 a 2020 1. místa z mezinárodních klavírních soutěží. V roce 2017 se podíval i na klavírní soutěž do amerického Seattlu. Je též účastníkem mistrovských kurzů Pavla Eliaševiče a Logana Skeltona. V roce 2018 nahrál cyklus Tří českých tanců Oldřicha Flosmana pro Český rozhlas, v květnu 2019 vystoupil s Klatovským symfonickým orchestrem při provedení Beethovenova 1. klavírního koncertu C–dur. Popularizaci hudby se věnuje i během svého působení na univerzitě. Společně s Petrem Novákem (www.klavirniduo.cz) úspěšně koncertuje v Německu i na mnoha místech v Čechách. S polskou sopranistkou Ewou Pankowskou úspěšně vystoupili s koncertem „Going Home“ v rámci Noci kostelů 2022 ve Wunsiedelu či v letošním roce v Praze na Staroměstském náměstí.
Ewa Zyta Pankowska, polská sopranistka vyrůstala v Polsku a v České republice. První pěvecké zkušenosti sbírala v komorním sboru Consonanza TU Wrocław (2006–2010). V roce 2020 absolvovala Konzervatoř Plzeň u doc. Svatavy Luhanové v oboru klasický zpěv. Absolventský koncert sestavený z výběru polských skladeb provedla společně s klavíristou Tomášem Hostýnkem a tím také začala jejich spolupráce. Během pandemie koronaviru pracovala jako učitelka zpěvu na ZUŠ v Mariánských Lázních a obohacovala svým zpěvem bohoslužby ve Wunsiedelu a Tirschenreuthu. Její hlavní pracovní náplní však byla činnost projektanta a stavbyvedoucího v kanceláři zahradní architektury v Tirschenreuthu. Ewa se pravidelně účastní koncertů v Bavorsku a cíleně rozšiřuje svůj pěvecký repertoár, který obsahuje pestrý výběr skladeb – od staré hudby po moderní, muzikály a dokonce i pop.